Kształty nie są bez znaczenia

Projektowanie graficzne w pewnym stopniu opiera się na kształtach i ich wykorzystaniu. Obok swoich typów i funkcji, wiele z nich ma swoje znaczenie. Ja osobiście dosyć często wykorzystuję koła, które przecież symbolizują ruch, perfekcję, a również harmonię, często kojarzone są z bezpieczeństwem. Z kolei kwadraty i prostokąty to trwałość, solidność oraz tradycjonalizm, zwykle mają wyrażać porządek, racjonalizm, a także równowagę i zgodność. Natomiast po trójkąty sięgam wtedy, gdy chcę podkreślić wzrost, rozwój, siłę, męskość, dynamikę. Trzeba z nimi jednak uważać, bo mogą też oznaczać napięcie, a także agresję.

Podkreśl coś, zaakcentuj to

Kiedy sięgam po koła, trójkąty, kwadraty czy prostokąty to zawsze staram się dokładnie przemyśleć ich użycie i zastosowanie, ponieważ nieumyślnie można za ich pośrednictwem podkreślić niekoniecznie to, co chcemy zaakcentować. Podobnie bowiem jak w przypadku linii mogą wywołać różne uczucia, wrażenia, a także przekazać konkretną informację, bez zbędnych słów. Są bardzo wyrazistym narzędziem, ale przez to też czasami niebezpiecznym.

Kiedy mam przed oczami jakiś kształt, to zwykle kojarzy mi się on z konkretnym przekazem, zanim więc umieszczę go w przestrzeni zawsze sporo eksperymentuję.