Festiwal plakatu na świecie

Festiwal plakatu to bardzo popularna forma wystaw i spotkań, która z roku na rok coraz bardziej zyskuje na popularności. Festiwal druku i plakatu odbywa się w większości krajów na całym świecie. Do najpopularniejszych należy zapoczątkowany w 2015 roku Festiwal Plakatu w Shenzen, na który zjeżdżają młodzi i zdolni graficy z całego świata. Jury festiwalu przyznaje nagrody kreatywnym twórcom w aż pięciu kategoriach. Graficy mogą zdobyć nagrodę Grand Prix, a także złoty, srebrny i brązowy medal za nadesłaną na konkurs pracę.

Ponadto bardzo znane festiwale plakatów odbywają się także w Szkocji, jak również w Serbii. Stanowią one nie tylko fantastyczny start dla młodych grafików, studentów wyższych szkół czy po prostu twórców z zamiłowania i pasji.

Festiwal plakatu w Polsce

Również w naszym kraju cyklicznie odbywają się festiwale druku i plakatu, na które chętnie przybywają graficy i kreatywni, młodzi twórcy z całego świata. Jednym z tych najsłynniejszych o najbogatszej historii są Międzynarodowe Biennale Plakatu, które odbywają się cyklicznie już od ponad 25 lat. Przy organizacji festiwalu czynnie bierze udział również Muzeum Plakatu mające swoją siedzibę w Wilanowie. Również podczas tego festiwalu jury wybiera najlepsze prace spośród tysięcy nadesłanych plakatów z całego świata. Zasady konkursu są niezmienne już od wielu lat. Jury dokonuje wyboru najlepszych plakatów w czterech kategoriach: plakat reklamowy, ideowy, kulturalny oraz Złoty Debiut.

Kolejnym, wartym wspomnienia wydarzeniem jest Międzynarodowy Festiwal Plakatu Plaster, który odbywa się w Toruniu. Wstęp na festiwal jest bezpłatny, jednak każdy, kto chce wziąć udział w konferencji lub warsztatach musi zapisać się na nie wysyłając maila na podany przez organizatorów adres mailowy.